hot téma: zkušební vzorek 🔥

Podívejme se pravdě do očí: skoro nikoho zkušební vzorek nebaví plést. Hlavně, když se člověk nemůže dočkat, až začne nový projekt. To se potom těch pár centimetrů stává téměř nekonečnými!

Nicméně, ať už pleteme z návodu nebo vymýšlíme vlastní design, vzorek je v podstatě ten nejdůležitější nástroj, který máme, aby se daný pattern co nejvíc blížil touženému výsledku. Každý totiž plete úplně jinak: někdo utahuje, někdo plete volněji, někdo kreativně během pletení vystřídá obojí. Také každá příze je jiná a i proto existuje zkušební vzorek, abychom na návod mohli adaptovat vybranou přízi.

Náš vzorek musí vyjít stejný, jako ten napsaný v patternu. To je prostě fakt. Pokud budeme plést do kruhu, je lepší porovnat jak plochý, tak kruhový vzorek, protože ty se také většinou liší. Ti z nás, kdo pletou dlouho, to ví a už s tím počítají. Na základě analýzy vzorku zvolíme strategii: pokud je stejný (i po přemáchnutí či napářce a lehkém vypnutí) hurá, začneme plést. Pokud máme víc ok na 10 cm než bychom měli, vezmeme větší jehlice (o 1/2 az 1 mm), pokud máme ok méně, tak menší. Znovu upleteme vzorek a zkoušíme to, dokud nebude sedět. Vlastně je to napínavá fáze!

Berte vzorek jako přípravné dobrodružství každého projektu. Jako když si kuchař brousí nože a odvažuje ingredience nebo malíř míchá barvy a připravuje plátno: vzorek je rituál a náš nejlepší pomocník, díky kterému potom vznikne pletené kouzlo. A to se počítá, co myslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.